Eutanazja. (Nie)godna śmierć

Czym jest godność człowieka? W czym objawia się, gdy jesteśmy młodzi, dorośli i w pełni sił, a w czym gdy przychodzi czas starości, choroby i śmierci? Czy godność to pojęcie stałe, czy też jej postrzeganie zależy od różnych okoliczności?

Materiał edukacyjny „Eutanazja (nie)godna śmierć” to film pozwalający – w przystępny i zrozumiały sposób wprowadzić do dyskursu szkolnego tematykę związaną z tzw. sprawami ostatecznymi. Starość i śmierć niemal całkowicie wyparto z powszechnej świadomości i popkultury. Dzisiejsza młodzież szkolna to pokolenie, które dorasta bez kontaktu z osobami starszymi i często nigdy nie będzie miało szansy nadrobić tej emocjonalnej luki. Tym większa tu zatem rola wychowawcza szkoły, a przede wszystkim nauczyciela.

Z czym uczniom kojarzy się starość? Czy rozumieją jej znaczenie i czy widzą w niej sens? Jak rozumieją „dobrą śmierć” w kontekście długiego, często psychicznego cierpienia, na które trudno znaleźć lekarstwo? W trakcie lekcji warto przypomnieć znane klasie z lekcji historii pojęcie „mizerykordii”. Ze względu na trudność tematu, a także możliwe osobiste konteksty uczniów (związane z chorującym bliskim), nie zaleca się w trakcie lekcji stosowania dodatkowych metod aktywizacji uczniów – dyskusja klasowa zdaje się najlepszym kierunkiem i formą rozmowy, dającą szansę wypowiedzi.

Film „Eutanazja nie(godna) śmierć” to nowoczesna pomoc dydaktyczna, która łączy w sobie prezentację najbardziej aktualnych badań i statystyk dotyczących eutanazji, wypowiedzi specjalistów – zarówno pod kątem etyki, jak i medycyny, a także narrację fabularną (historię kobiety i jej umierającej matki), która w prosty i bezpośredni sposób pozwala na skonfrontowanie danych statystycznych z realnym człowiekiem, jego strachem przed umieraniem i trudem opieki nad chorym bliskim. Seans filmu i dyskusja dla wielu uczniów może być jedyną okazją do szczerej rozmowy na temat społecznie trudny i angażujący, jakim jest eutanazja.

Reklama
Eutanazja

Eutanazja

22.00 zł
Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem

Jak żyć z poważnie chorym dzieckiem

19.90 zł
Samobójstwo

Samobójstwo

39.00 zł
Tortury

Tortury

14.90 zł