Wszyscy piją. 5 minut teorii

„Wszyscy piją” to nowocześnie zrealizowany film edukacyjny dotykający problematyki alkoholizmu.

Na przykładzie historii trzech bohaterów, w tym popularnego muzyka zespołu WuHaE, uczniowie poznają chorobę alkoholową odartą z jej częstej kulturowej maski, czyli wizji nieprzytomnego człowieka leżącego na ławce w parku.

Alkoholizm nie zawsze jest efektem biedy lub braku wykształcenia, nierzadko wynika też z zachowań, które podejmuje się jako dorosły lub niepełnoletni jeszcze człowiek. Świadczą o tym bohaterowie filmu, ludzie z udanymi biografiami, mający rodziny, dobrą pracę, sukcesy na koncie i satysfakcjonujący poziom życia.

Lekcję warto rozpocząć od analizy tytułu filmu, będącego jednocześnie sformułowaniem nader często pojawiającym się w codziennych rozmowach. Co oznacza określenie „wszyscy piją”? W jakim celu się je stosuje? Czy uczniowie na swoich imprezach spotykają się z łatwo dostępnym alkoholem? Z jakimi reakcjami spotkają się osoby, które odmawiają picia alkoholu? Jak są postrzegane? Czy są podziwiane, czy wyśmiewane? (Warto podkreślić, by w trakcie lekcji nie zadawać uczniom pytania, czy piją alkohol ).

Film pozbawiony jest przekazów moralizatorskich czy banalnych definicji, ocen i wniosków, na które młodzież jest szczególnie wyczulona. Problematyka alkoholizmu została w nim przedstawiona jako konsekwencja pewnych wyborów życiowych, co koniecznie należy podkreślić podczas lekcji. Zajęcia najlepiej zrealizować w całości w formie dyskusji – ławki są odsunięte na tył klasy, uczniowie siedzą na krzesłach lub nawet na podłodze w kółku, nauczyciel wraz z nimi. Dzięki temu prostemu zabiegowi, uczniowie i nauczyciel zostają na chwilę zrównani ze sobą, wypowiadają się bardziej osobiście, z lekkim wytłumieniem sztywnej relacji społecznej, w której na co dzień funkcjonują.

Wyjście poza ramę tradycyjnej lekcji pozwala na bezpośredni kontakt. Ze względu na tematykę lekcji i zagrożenia , z jakimi spotyka się młodzież (łatwa dostępność alkoholu, traktowanie alkoholu i imprezowania jako dowodu na bycie fajnym, szukanie akceptacji wśród rówieśników), zalecane są takie niestandardowe działania.

Reklama
Wszyscy piją. 5 minut teorii

Wszyscy piją. 5 minut teorii

22.00 zł
12 kroków od dna. Sponsorowanie

12 kroków od dna. Sponsorowanie

34.90 zł
Edukacyjne przestrzenie zdrowia

Edukacyjne przestrzenie zdrowia

26.00 zł
Wszyscy piją. 5 minut teorii

Wszyscy piją. 5 minut teorii

22.00 zł